Napisane przez: Małgorzata Borek | 31 stycznia, 2010

Powiew egzotyki w domowym zaciszu – banan karłowy (Musa cavendishii Lamb. ex Paxton)

Rośliny egzotyczne, zwłaszcza te o znaczeniu użytkowym zdobywają coraz większe uznanie wśród miłośników roślin doniczkowych. Ananasy, cytryny, pomarańcze czy banany – wszystkie stają się coraz częstszą dekoracją wnętrz naszych domów. Ich niezwykły wygląd przykuwa nie tylko naszą uwagę, ale także wprowadza do pomieszczeń nutkę egzotyki.

Uprawa roślin tropikalnych w mieszkaniach, bądź też przydomowych szklarniach nie należy do trudnych przedsięwzięć. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki dla rozwoju tych roślin, a także zapewnimy im prawidłową pielęgnację, wówczas ich egzotyczny wygląd przez długie lata będzie cieszył nasze oko. Niestety nie u wszystkich tropikalnych gatunków roślin użytkowych możemy doczekać się owocowania. Mimo to posiadanie i pielęgnacja tych niezwykłych roślin sama w sobie może dostarczyć nam wiele satysfakcji. Spośród wymienionych wcześniej gatunków na szczególną uwagę zasługuje bananowiec (Musa), a dokładniej jego karłowa odmiana (a tak naprawdę jest to gatunek), czyli banan karłowy, która przeznaczona jest do uprawy w donicach.

Banan karłowy (Musa cavendishii Lamb. ex Paxton; spotyka się też inne nazwy) pomimo że efektownie prezentuje się jako roślina ozdobna, jest niezwykle rzadko spotykany w naszych domach. Tylko nieliczne osoby mogą pochwalić się posiadaniem tej tropikalnej rośliny. Zapewne wiąże się to z faktem, iż roślina ta w rzeczywistości osiąga znaczne rozmiary. Dorosłe osobniki mogą rosnąć nawet do 2 metrów wysokości, zajmując przy tym sporą przestrzeń. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju musimy zatem dysponować bardzo jasnym i dużym pomieszczeniem. Ponadto temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 15°C, gdyż banan do prawidłowego rozwoju wymaga dużo ciepła. Najlepiej aby temperatura pomieszczenia utrzymywała się powyżej 20°C. Niezwykle istotnym aspektem uprawy banana karłowego w warunkach domowych jest regularne zraszanie liści. Często o tym zapominamy, ale dzięki temu roślina lepiej rośnie i ładniej się prezentuje. Podczas zraszania powinniśmy pamiętać, aby nie wykonywać tego zabiegu w momencie gdy na liście pada dużo światła słonecznego, gdyż promienie skupione w kroplach wody mogą powodować oparzenia blaszek liściowych. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, gdzie przetrzymujemy naszego banana może z kolei doprowadzić do pojawienia się szkodników, w szczególności uciążliwych wciornastków i przędziorków. Dlatego bezzwłocznie po stwierdzeniu ich obecności powinniśmy udać się do najbliższego sklepu ogrodniczego w celu zakupu skutecznego środka ochrony roślin.

Banan karłowy uwielbia słońce, i w związku z tym w lecie bez problemu możemy wystawić naszą roślinę na balkon lub taras. Musimy jednakże zdawać sobie sprawę z tego, że banan wykształca bardzo delikatne liście, które podatne są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego jeśli planujemy umieścić roślinę na zewnątrz powinniśmy znaleźć miejsce osłonięte od wiatru. Zapobiegnie to poszarpaniu liści, a sama roślina będzie nam lepiej rosła. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu. W lecie nawet 3-4 razy w tygodniu, tak by nie dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej, natomiast w zimie rzadziej. Nie powinniśmy pozostawiać rośliny na podstawce wypełnionej wodą, gdyż może to sprzyjać gniciu korzeni. Ważne jest również prawidłowe nawożenie rośliny. Na wiosnę i latem wykonujemy ten zabieg co 2 tygodnie, natomiast w zimie raz na miesiąc. Nawozić możemy zwykłym nawozem do roślin doniczkowych.

Rodzaj botaniczny bananowiec, karłowy czy nie, nie jest drzewem jak większość osób mylnie pisze na różnych forach internetowych. Tak naprawdę jest to dużych rozmiarów bylina (roślina wieloletnia) o podziemnym kłączu. Tworzy tzw. pień pozorny, który zbudowany jest z ściśle przylegających do siebie pochew liściowych. Z pnia pozornego bardzo szybko wyrastają efektowne liście. Tygodniowo roślina może wykształcić nawet jeden liść! I właśnie dlatego w naszych warunkach domowych z niewielkiej sadzonki po krótkim czasie może wyrosnąć bardzo szybko okazała i masywna roślina, wzbudzająca zachwyt niejednego naszego gościa. Po 3-4 latach od rozpoczęcia wzrostu banan karłowy może w sprzyjających warunkach wykształcić pęd kwiatostanowy, który wyrasta bezpośrednio z kłącza, następnie przerasta je i przewiesza się nad liśćmi. Formowanie kwiatostanu trwa kilka miesięcy. Później powstają owoce – dobrze nam zresztą znane banany. Wykształcenie owocostanu w naszym klimacie zdarza się wyjątkowo rzadko. Jeśli do tego dojdzie, po wydaniu owoców cała roślina obumiera, rodząc przedtem 2-3 nowe odrosty korzeniowe.

Ciekawym zjawiskiem jakie możemy zaobserwować na liściach banana karłowego jest tzw. gutacja czyli inaczej „płacz roślin”. Jest to naturalne zjawisko występujące u wielu gatunków roślin. Efektem gutacji jest wydzielanie się na końcach liści niewielkich kropelek płynu. U odmiany karłowej banana możemy to zjawisko dostrzec niemal każdego ranka :).

Wkrótce na naszym blogu pojawi się nowy post, w którym znajdziecie więcej informacji na temat zjawiska gutacji. Zachęcamy zatem do częstego zaglądania do naszego blogu i czytania postów :).

Niniejszy artykuł został napisany w oparciu o literaturę (patrz poniżej) oraz własne doświadczenia związane z uprawą banana karłowego w warunkach domowych.

Małgorzata Borek, Renata Kwinta

Literatura:

Augustyn M. Rośliny pokojowe. Encyklopedia pielęgnacji. Wydawnictwo Publicat. str. 169, 174.

Kresadlova L., Vilim S. Egzotyczne rośliny w pojemnikach. wydawnictwo Natalis. str. 66.


Responses

  1. Od kilku tygodni mam banana korłowego.podlewam go regularnie. wypuszcza już następny liść. proszę o praktyczne wiadomości na temat tej rośliny.

    • Miejsce uprawy dobrze nasłonecznione. Temperatura nie powinna spaść poniżej 10 stopni Celsjusza, bo banan jest chłodowrażliwy. Podłoże powinno być żyzne, musi być go raczej dużo i regularnie nawadniane, choć należy uważać, aby nie było bardzo mokre. Po wytworzeniu kilku liści przez roślinę można zastosować popularny nawóz dla roślin zielonych, ale ostrożnie i nie za często, żeby część nadziemna nie rosła zbyt szybko. W okresie kwitnienia i owocowania potrzebne będą nawozy o nieco innym składzie, niezawierające zbyt dużo azotu, a za to bogate w potas, fosfor i mikroelementy. W przypadku wyboru nawozu warto wnikliwie czytać skład i skorzystać z porady sprzedawcy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: