Napisane przez: Renata Kwinta | Czerwiec 27, 2010

Dzięcielina!

O dzięcielinie pisał Mickiewicz, napiszę i ja. Nie dlatego, że uważam się za wieszcza (za wieszczkę też nie, choć-em feministka…). Ale właśnie miałam spotkanie z dzięcieliną, i to w centrum miasta, na wałach wiślanych.

Dzięcielina to po prostu koniczyna białoróżowa (Trifolium hybridum L.). Właśnie tak – ani nie biała, ani nie czerwona.

Dolne kwiaty główki zbrązowiały, co oznacza, że niebawem przekształcą się w strąki z jednym lub dwoma nasionami, a więc nasza panienka będzie mieć potomstwo. Z pewnością sprawcą nie jest ten rdest powojowy Polygonum convolvulus L., który swoim zwyczajem potraktował sąsiadującą roślinę jak podpórkę. Pyłek został przeniesiony z innej główki, zapewne przez trzmiele.

Koniczyna białoróżowa jest też nazywana koniczyną szwedzką, ponieważ właśnie w Szwecji, w XVIII wieku wprowadzono ją do uprawy. Było to prawdopodobnie w okolicach miejscowości Alsike, i stąd angielska nazwa to alsike clover za szwedzką alsikeklöver.

Nie jestem botanikiem, więc nie określę dokładnie podgatunku do którego może należeć „moja” dzięcielina. Wybór mam między dwoma: uprawnym ssp. hybridum albo dzikim ssp. elegans (Savi) Asch. & Graebn. Stanowisko jest jak najbardziej naturalne, nie ma w pobliżu upraw z których mogłyby przenieść się rośliny. Z drugiej strony – jest raczej wilgotne, a podgatunek uprawiany lubi takie miejsca… Czy jest teraz w Sieci botanik? Proszę o pomoc!

Kwiatostan każdej z koniczyn zwany główką ma wiele uroku. Ten koniczyny białoróżowej zachwycił naszego wieszcza kojarząc mu się z cerą młodziutkiej dziewczyny. Inne były wtedy kanony piękna – krew i mleko, czyli barwy dzięcieliny. Dziś wszechobecna moda na korzystanie z solarium powoduje, że cera niektórych młodych dziewczyn przypomina czasem przybrudzoną marchewkę.

Renata Bączek-Kwinta

Reklamy

Responses

  1. piękna 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: