Napisane przez: Małgorzata Borek | Lipiec 8, 2010

Egzotyczne owoce cz.1. – karambola

Przemierzając olbrzymie centra handlowe wśród stoisk z warzywami i owocami spotykamy coraz częściej niezwykłe, fantazyjnie wyglądające owoce pochodzące z najodleglejszych zakątków kuli ziemskiej. Nowi „przybysze” wzbudzają naszą ciekawość i zainteresowanie. Ich wygląd, kształt, a nawet zapach dalece bowiem odbiega od dotychczas nam znanych. Jak smakują? Skąd pochodzą? Na te i inne pytania wkrótce poznacie odpowiedź. Dziś przedstawimy Wam naszego pierwszego bohatera – karambolę!

Oskomian pospolity (Averrhoa carambola) zwany też popularnie jako karambola należy do rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae). Pochodzi z Malezji skąd rozprzestrzenił się do niemal wszystkich krajów tropikalnych. Czym wyróżnia się spośród pozostałych roślin egzotycznych? Niewątpliwie niezwykłym owocem, który bez trudu rozpoznamy po wydłużonym kształcie i charakterystycznych segmentach, które w przekroju nadają jagodzie kształt pięcioramiennej gwiazdy. Dlatego właśnie bardzo często o karamboli mówi się jako „gwiaździstym owocu”.

Nietypowy, fantazyjny kształt oskomianu pospolitego stanowi efektowną ozdobę deserów, ciast, a nawet drinków nadając  im niepowtarzalny egzotyczny wygląd. W wielu krajach azjatyckich, a także w Australii owoce karamboli używa się do przyrządzania kompotów oraz dodatków do dań pikantnych. Świeży owoc może zachwycić nas smakiem. Aby jednak w pełni cieszyć się jego walorami powinniśmy wybierać okazy o złocistej skórce z lekko brązowiejącymi żeberkami. Jest to znak, że owoc jest w pełni dojrzały i nadaje się do spożycia.

Miłośników roślin doniczkowych ucieszy z pewnością wiadomość, że obecne w miąższu nasiona bardzo łatwo kiełkują w warunkach domowych. Najlepiej nasiona pozyskiwać z bardzo dojrzałych owoców. Należy je ostrożnie wyciągnąć z miąższu tak aby ich nie uszkodzić. Możemy to zrobić w prosty sposób. Wystarczy rozerwać rękami delikatnie skórkę wzdłuż żeberek. Wówczas zobaczymy ułożone w rządku nasiona. Przed wysadzeniem powinniśmy je delikatnie oczyścić z resztek miąższu, najlepiej używając do tego celu letniej wody. Następnie nasiona płytko sadzimy do doniczki wypełnionej ziemią uniwersalną. Kiełki pojawią się po ok. 2-4 tygodniach.

Uprawa karamboli jest wyjątkowo łatwa. Roślina dobrze znosi zarówno stanowiska nasłonecznione, jak i półcień, dlatego jeśli zadbamy o jej regularne podlewanie, odwdzięczy się nam prawidłowym rozwojem.

Karambola w naturze jest gęsto rozgałęzionym drzewem dorastającym nawet do 10 m wysokości. Wykształca pierzastozłożone liście, składające się z 5-11 jajowatych, spiczasto zakończonych listków. Biologiczną ciekawostką jest z pewnością fakt, że liście oskomianu pospolitego wykazują ruchy senne tzw. nyktinastie, gdyż składają się na noc. Podobne zjawisko możemy zaobserwować u pospolicie występującego w naszych lasach szczawiku zajęczego, który należy do tej samej rodziny co karambola. Skoro poruszyliśmy temat związany z ruchami roślin zaznaczę również, że liście oskomianu składają się także pod wpływem dotyku, podobnie jak ma to miejsce u mimozy. Jeśli nie wierzycie to sami zobaczcie!

Małgorzata Borek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: