Napisane przez: Małgorzata Borek | Sierpień 5, 2010

Egzotyczne owoce cz.3. liczi

Każdy kto choć raz spróbuje tych soczystych i słodkich owoców będzie sięgał po nie wielokrotnie. Mowa oczywiście o owocach liczi, które od ponad 4 tysięcy lat zachwycają swym smakiem mieszkańców krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin.

Liczi chińskie (Litchi chinensis) inaczej nazywane chińską śliwką należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Wykształca okrągłe owoce o charakterystycznej miękkiej, chropowatej skórce zebrane w duże grona. Skórkę liczi bardzo łatwo możemy rozerwać rękami dostając się w ten sposób do słodkiego galaretowatego miąższu. W wielu krajach azjatyckich a także poza nimi chińskie śliwki spożywa się bezpośrednio albo wykorzystuje do przygotowania kompotów, syropów, sałatek owocowych oraz napojów alkoholowych. W Chinach dodatkowo owoce suszy się otrzymując w ten sposób produkt podobny do rodzynek, tzw. chińskie orzeszki. Niestety w naszym kraju są one jeszcze niedostępne i mało kto może pochwalić się znajomością ich smaku.

Podobnie jak większość owoców także liczi zawiera w miąższu pestkę, z której możemy wyhodować okazałą roślinę. Aby jednak to się stało, musimy zadziałać w następujący sposób:

 1. Wyjmujemy pestkę z owocu i moczymy  w ciepłej wodzie.
 2. Następnie sadzimy ją na głębokość ok. 1,5-2 cm w doniczce wypełnionej ziemią torfową.
 3. Pojemnik/doniczkę odstawiamy w ciepłe miejsce (22-25⁰C) i dbamy aby podłoże było stale wilgotne.

Po 2 tygodniach od wysadzenia nasion powinien ukazać się kiełek. Często zdarza się jednak, że nie obserwujemy żadnych wschodów. Jest to spowodowane tym, że nasiona bardzo szybko tracą zdolność do kiełkowania. Pozostają żywotne jedynie przez okres kilku pierwszych tygodni po przeprowadzeniu zbioru owoców. Kluczową rolę odgrywa zatem czas jaki upłynie zanim owoc trafi w nasze ręce.

Gdy odniesiemy pierwszy sukces w uprawie tej egzotycznej rośliny i uzyskamy zdrowy kiełek, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do dalszego jej rozwoju. Młode rośliny wymagają dużej wilgotności, jasnego pomieszczenia oraz temperatury powyżej 20⁰C. Należy również pamiętać, że szkodzi im zbyt intensywne promieniowanie słoneczne, dlatego nie powinniśmy ich wystawiać na bezpośrednie działanie słońca.

Powodzenia!

Małgorzata Borek

Reklamy

Responses

 1. Lubie liczi ❤

 2. Zdaje się, że liczi jest dwupienne (tj. ma rośliny męskie i żeńskie), a poza tym jest wyjątkowo kapryśne – widocznie ubogie nasłonecznienie w naszym kraju mu nie służy. Owocuje po jakiś 5 latach, czyli w naszym klimacie po 7.
  Tylko dla fanatyków. 😛

  • Tak, to prawda – nasz klimat to zbyt mroźne zimy i za mało ciepła latem, musimy się zatem zadowolić owocami z importu. Jeżeli natomiast chodzi o kwestie genderu ;), to roślina jest jednopienna, ale w obrębie jednego kwiatostamu kwiaty męskie i żeńskie dojrzewają w różnym czasie.
   Pozdrawiam!

 3. kto mi podpowie jak długo moczyć nasiona i w jak ciepłej wodzie ?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: