Napisane przez: Małgorzata Borek | Wrzesień 16, 2010

Uroczy roślinny łowca: Sarracenia psittacina

Sarracenia psittacina, nazywana popularnie kapturnicą papuzią (z powodu podobieństwa kielichów do głowy papug) jest dzięki wymyślnym pułapkom liściowym doskonałym łowcą owadów! Występuje naturalnie w środkowej Kanadzie i południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie na bagnistych terenach zalewowych.

W Polsce Sarracenia psittacina jest chętnie uprawiana jako roślina doniczkowa. Lubi wilgotne podłoże, dlatego doniczkę powinniśmy umieścić na spodku wypełnionym wodą. Kapturnica papuzia, podobnie jak inne gatunki z rodzaju Sarracenia, potrzebuje także dużej ilości światła, które korzystnie wpływa na wybarwienie kielichów. Białe plamki, które uwidaczniają się na pułapkach liściowych pod wpływem światła, spełniają ważną rolę w życiu tej rośliny, ale o tym będzie w dalszej części artykułu.

Wróćmy na chwilę do morderczych zwyczajów roślin owadożernych. O tym dlaczego polują na owady (ale  nie tylko na owady…) mogliśmy dowiedzieć się czytając artykuł „Gangsterzy”. Jak to się jednak dzieje, że te niepozorne rośliny potrafią tak skutecznie schwytać swoją zdobycz?

Przyjrzyjmy się zatem mechanizmowi działania pułapki kapturnicy papuziej. Liść w kształcie długiej laski, dochodzącej nawet do 30 cm długości, zakończony jest otworem o średnicy do 1,5 cm, który stanowi wejście do kapturka. Owady zwabione nektarem znajdującym się na obrzeżach liścia wchodząc do wnętrza skazują się na nieuchronną zagładę. Żadna mucha ani pająk nie zdoła wyrwać się z tej pułapki. Białe plamki otoczone czerwonymi żyłkami załamują promienie słoneczne w taki sposób, że owad traci orientację w kielichu. Szukając wyjścia wchodzi do przewężenia, gdzie znajdują się cienkie włoski, pozwalające poruszać się tylko w jednym kierunku – w stronę gruczołów wydzielających soki trawienne. Dalszy scenariusz jest już oczywisty. Owad zaklinowuje się, natomiast roślina powoli zaczyna trawić swoją zdobycz.

Powyżej na zdjęciu możecie zobaczyć jak wygląda wnętrze liścia saracenii. Strzałka niebieska wskazuje włoski wewnątrz lejka (powiększenie tego fragmentu znajduje się w prawym górnym rogu), natomiast czerwona – owada, który wpadł w tę śmiercionośną pułapkę.

 

Małgorzata Borek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: