Napisane przez: Przemysław Kopeć | 2 Maj, 2012

U podstaw blasku pomidorów

Większość pomidorów jakie możemy kupić w ciągu roku w sklepach i na targowiskach to pomidory szklarniowe. Połowa upraw prowadzonych w Polsce pod osłonami to pomidorowe gaje. Na sklepowych półkach i na bazarach tylko latem przez krótki okres pojawiają się pomidory gruntowe.

Dzisiejsze uprawy szklarniowe znacznie się różnią od tych jeszcze sprzed 20 lat. Są bardzo zaawansowane technologicznie. I to wszystko po to, aby uzyskać produkt najwyższej jakości. Jak się uprawia pomidory w takich miejscach? Zaraz przedstawię to w telegraficznym skrócie.

W szklarniach coraz rzadziej używa się ziemi. Zastępują ją m.in. torf, włókno kokosowe, keramzyt czy perlit. Ale dużą popularnością cieszy się wełna mineralna. To właśnie w kostkach nią wypełnionych produkuje się młode roślinki pomidorów (tzw. rozsada). Takie kostki układane są na matach z wełny mineralnej owiniętej folią. Korzenie pomidorów rosną w macie z wełny mineralnej tak samo jakby rosły w ziemi. Folia jest dwubarwna – czarno-biała, i wbrew pozorom, to nie jest bez znaczenia, jak się ją zastosuje. Od zewnątrz ma być ta mlecznobiała, a czarna od wewnątrz. Dlaczego nie odwrotnie? Barwa czarna blokuje dopływ światła do wnętrza maty, a biała odbija je poprawiając oświetlenie roślin rosnących w szklarni.

Pomidory uprawiane na wełnie mineralnej

Wełna mineralna nie zatrzymuje wody ani składników odżywczych. Muszą być one dostarczane na bieżąco. Dlatego przy każdej rosnącej roślinie instaluje się ujście instalacji nawadniającej. W małych ilościach, regularnie, korzeniom pomidorów dostarczana jest woda, w której wcześniej rozpuszczone zostały składniki odżywcze. Taki sposób połączenia nawadniania z nawożeniem nazywa się fertygacją. Przygotowując wodę wraz ze składnikami odżywczymi uwzględnia się wymagania roślin w danym czasie. Zapobiega to ich przenawożeniu i jednocześnie uzyskuje się dobrej jakości owoce.

Rosnące pomidory są podwieszane na sznurkach zamocowanych nad roślinami do stelaży. Pomidor jest rośliną, która może rosnąć nieprzerwanie. Jego pęd staje się coraz dłuższy i dłuższy. W szklarni gdzie uprawia się tę roślinę przez cały rok, w miarę zbiorów jej owoców sznurek odwija się i opuszcza. Długie, bezlistne pędy wiją się wówczas po podłodze.

Grono owoców pomidora zabezpieczone klamrą przed wyłamaniem się

Żółte, zebrane w grona kwiaty pomidora zebrane są na szczycie pędu. Są samopylne, lecz aby wszystkie zostały dobrze zapylone, umieszcza się w szklarni specjalne budki z trzmielami. Te buczące, niegroźne kosmate owady te są świetnymi zapylaczami w zamkniętych pomieszczeniach. W miarę jak z zapylonych kwiatów rozwijają się owoce, rośliny opuszcza się niżej aby pozwolić nowym kwiatom zakwitnąć. W ten sposób owoce pomidorów gotowe do zbioru znajdują się na samym dole wiszącego pędu. Przy uprawie pomidorów wielkoowocowych usuwa się niektóre owoce z grona. Ma to na celu równomierne owocowanie rośliny. Kiedy owoce są ciężkie, zakłada się na końcu grona plastikową klamrę, aby zapobiegła jego wyłamaniu się.

Trzmiel odwiedzający kwiat bodziszka

W uprawach szklarniowych stosuje się całą paletę zabiegów pozwalających uzyskać duży plon o najwyższej jakości. Rośliny można doświetlać lampami, które się nie nagrzewają, są lekkie i małe. Pomidory bardzo dobrze reagują na dokarmianie dwutlenkiem węgla, który wpuszcza się do szklarni ze specjalnych butli. Również pochodzi on z pozostawionych oberwanych liści na podłodze.

W uprawach szklarniowych bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Do utrzymania optymalnej temperatury stosuje się trzy układy ogrzewania: pod roślinami, wegetacyjne i pod połacią dachową. Ogrzewanie wegetacyjne to ogrzewanie, którego elementy znajdują się w bliskim sąsiedztwie roślin.

Pomidory są zbierane zanim uzyskają pełnię swojej barwy. Dojrzewają one w drodze do sklepu. Jedząc te owoce nie zdajemy sobie sprawy ile wysiłku trzeba włożyć w ich otrzymanie.

Literatura

Górniak T. Nawożenie pomidorów w uprawach bezglebowych. 2011. Hasło Ogrodnicze nr 12

Wize A. W Borach Malinowskich sezon trwa cały rok. 2011. Hasło Ogrodnicze nr 12

Wysocka-Owczarek M. Jak pielęgnować pomidory w uprawach pod osłonami. Cz. II. 2011. Hasło Ogrodnicze nr 12

Przemysław Kopeć


Responses

  1. Oglądałam ostatnio takie pomidory na zajęciach z bezglebowej uprawy roślin. Fajne rzeczy 🙂

  2. Ciekawy blog…dowiedziałam się o roślinach o których wcześniej nawet nie słyszałam. Z niecierpliwością czekam na nowe wpisy. A może by ktoś napisał coś na temat odmian tulipanów?? nie ukrywam, że na chwilę obecną jest to dla mnie dosyć pilna kwestia 😉

    • Zdjęcie przedstawiające trzmiela – rewelacja! Zgrałam sobie na pulpit :).

      Jordania najłatwiej będzie jak wpiszesz hasło „odmiana tulipanów” do wyszukiwarki. Wtedy wyświetlą Ci się różne artykuły na ten temat i na pewno znajdziesz coś co Cie interesuje. Przykładowo tutaj masz artykuł na ten temat http://www.podoslonami.pl/odmiany-tulipanow-do-pedzenia/ …troszke trzeba poszukać 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: