Napisane przez: Renata Kwinta | Czerwiec 16, 2012

Trawy na murawy

Trawa trawie nierówna, zwłaszcza kiedy ma po niej biegać dwudziestu gniewnych ludzi, a dwóch podskakiwać lub rzucać się całym ciężarem po nadlatującą piłkę. Dlatego nie każdą trawę można wysiać na boiskach. Murawa rośnie, więc trzeba ją kosić, a najlepiej, by  powstało boisko w kratkę lub w koncentryczne koła, bo to ładnie wygląda w TV.


Boisko na stadionie Wisły Kraków. Rok temu było w kratkę, teraz w koła:              http://www.wisla.krakow.pl/pl/stadion/informacje/. Autorka: Małgorzata Borek.

n

Zacznijmy od traw: na polskich boiskach znajdziemy ich trzy, a właściwie cztery, bo trzy gatunki, w tym jeden podwójnie. Pierwszy to wiechlina łąkowa Poa pratensis L., następnie rajgras angielski czyli życica trwała Lolium perenne L., a trzeci ­ kostrzewa czerwona, ale dwa podgatunki: kostrzewa czerwona kępkowa (Festuca rubra ssp. commutata) i kostrzewa czerwona rozłogowa (Festuca rubra ssp. rubra).

Wiechlina łąkowa – główny bohater każdego meczu. Szybkorosnąca, wieloletnia, odporna na udeptywanie i niskie koszenie. Oczywiście na boisku nie zobaczymy jej kwiatostanu. http://www.wikipedia.org

b

Kępa życicy trwałej. To trawa najbardziej odporna na udeptywanie, ale czasem wymarza. http://www.wikipedia.org

v

A to kłos życicy z kwitnącym kłoskiem. Delikatne kwiaty traw mają wiele uroku.  http://www.wikipedia.org

b

I kostrzewa czerwona. Mało odporna na deptanie, ale dobrze znosi warunki zimowe. http://www.wikipedia.org

v

Czy nie można by wysiać jednej, po co tyle zachodu z doborem gatunków? Otóż różne trawy rosną w różnym tempie, a na boisku powinny rosnąć szybko. Muszą się także dobrze krzewić (wykształcać wiele pędów, tworząc kępki) ­ a tego nie wszystkie gatunki potrafią. Jak już powstaną kępki, to nie powinny zginąć pod naporem buciorów (odporność na udeptywanie). W naszym pokopanym klimacie trawy pod piłkę muszą być jeszcze odporne na suszę, niskie temperatury, a także zacienienie, zaleganie śniegu i choroby.

Czy to wszystko? Nie. Każdy z tych gatunków może mieć zastosowanie pastewne lub gazonowe, więc nie można się pomylić przy zakupie nasion. Pastewne zostały bowiem tak wyhodowane, aby dawały dużo biomasy, więc szybki wzrost i duże kępy byłyby w tym przypadku wadą, bo należałoby by je kosić dużo częściej, niż się to zwykle robi. A boisko kosi się dwa razy w tygodniu… Zatem przy wymiarach średnio 71,5 na 106,5 m to sporo kosztuje. Po co więc wydawać więcej, zwłaszcza że pastewne trawy i tak nie tolerują intensywnego deptania?

W mieszankach nasion lub trawy z rolki przeznaczonej na boiska dominuje wiechlina łąkowa (50-70%), a kostrzewy czerwonej jest najmniej (zwykle 10%). No właśnie, z nasion czy z rolki? To zależy od zasobności kasy klubu i zapasu czasowego na przygotowanie boiska. Boisko, na którym położono darń, można użytkować najwcześniej po trzech tygodniach, a murawę z nasion ­ po półrocznym okresie pielęgnacji. W obu przypadkach podłoże musi być pieczołowicie przygotowane: ­ nawiezione, zabezpieczone siatką przez którą nie przedostaną się krety (bo lepiej zapobiegać powstawaniu kopczyków niż później mordować te śliczne i objęte częściową ochroną zwierzątka), i z instalacją odwadniającą i nawadniającą. Odwadniająca to sieć rurek o całkiem sporej średnicy – 10 cm, z regularnie rozmieszczonymi otworkami, przez które wpływa nadmiar wody z murawy. Nawadniająca to inne rurki, do których podłącza się zraszacze. Trawę zrasza się nie tylko po to, aby lepiej rosła, ale także dla poprawy jakości gry. Ilość tej wody, jaką należało wylać, była kwestią sporną pomiędzy drużynami hiszpańską i włoską na Euro 2012.

Specjalnych zabiegów wymagają fikuśne murawy we wzory. Wbrew pozorom, trawa w paski lub o wyglądzie szachownicy powstaje nie wskutek stosowania innych gatunków czy odmian, ale poprzez przycinanie pod innym kątem na różnych polach. Kosiarkę trzeba wówczas poprowadzić z różnych krawędzi boiska – najpierw w jednym kierunku, potem prostopadle do uzyskanych pasów.

Jak widać, zarówno jeśli chce się wbić piłkę przeciwnikowi, jak i stworzyć profesjonalne boisko, trzeba się nieźle nabiegać i często gęsto nagłówkować.

Renata Bączek-Kwinta

Reklamy

Responses

  1. Świetny pomysł na artykuł. I jakże aktualny. 🙂

    • Dziękujemy :). Aktualny do dziś, choć w KRK nie ma żadnych rozgrywek – jak widać na pierwszej fotce, stadion pusty…
      Pozdrawiamy Mazowsze!

  2. W ogrodzie trawę najlepiej dobierać pod kątem wytrzymałości – aby możliwie była jak najbardziej odporna na uszkodzenia i wydeptywanie. U siebie w dużym stopniu stawiam na nawozy potasowe i fosforowe – dla lepszego krzewienia.

    • Tak, nawożenie jest ważne, a potas i fosfor faktycznie poprawiają krzewienie, natomiast azot przyspiesza wzrost, a przecież nie o wybujałą trawę nam chodzi, ale o zwarty dywanik.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: