Napisane przez: Małgorzata Borek | 13 stycznia, 2013

Gwiazda betlejemska − roślina nie tylko na Święta

Radosny czas Bożego Narodzenia mamy już dawno za sobą. Choć wróciliśmy do codzienności, wciąż żywe są nasze wspomnienia z tamtych chwil. Pozostało nam tylko zrobić drobne porządki – rozebrać choinkę, usunąć świąteczne dekoracje, ale stop! Nie wyrzucajmy poinsecji, rośliny popularnie zwanej gwiazdą betlejemską, bądź też wilczomleczem nadobnym (Euphorbia pulcherrima).

 poisencja

Roślina ta będąca symbolem świąt Bożego Narodzenia należy do rodziny wilczomleczowatych i jest przepiękną ozdobą wigilijnego stołu wielu polskich domów. Pochodzi z Meksyku i rejonów środkowej Ameryki. W warunkach naturalnych dorasta do 3 m wysokości. W zależności od regionu może być krzewem wiecznie zielonym, bądź też zrzucającym częściowo liście. Hodowlane formy poinsecji są z kolei niewielkimi okazami o dużych zielonych liściach. Największą ozdobą gwiazdy betlejemskiej są liście przykwiatowe (tzw. przysadki) zebrane w rozetę i otaczające właściwe kwiaty. Przysadki są często mylone z kwiatami właściwymi z powodu intensywnego zabarwienia. Istnieją różne odmiany kolorystyczne poinsecji od kremowych, różowych, żółtych, aż po najpopularniejsze – czerwone. W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać także egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych bądź też pofałdowanych.

Poinsecja jest rośliną silnie trującą, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i nie pozostawiać jej w zasięgu dziecięcych rąk. Jeżeli mleczny sok z łodygi dostanie się do oczu bądź ust, należy je bezzwłocznie i obficie przepłukać wodą.

Gwiazda betlejemska jest wyjątkowo trwałym kwiatem ciętym. Może przetrwać nawet do 2. tygodni po ścięciu. Interesujące jest to, że jeśli przypalimy ogonek liściowy i zapobiegniemy wyciekaniu soku, to możemy jeszcze bardziej przedłużyć jej żywotność. Z kolei doniczkową możemy z powodzeniem uprawiać jako roślinę wieloletnią. Co więcej, jeśli dobrze będziemy ją pielęgnować, to z pewnością odwdzięczy się nam i zakwitnie na kolejne Bożego Narodzenie. Ale jak o nią dbać? Oto kilka przydatnych wskazówek:

Aby poinsecja ponownie wykształciła ozdobne liście, musimy po przekwitnięciu skrócić pędy. Najlepiej jest je przyciąć nad 3. i 4. pąkiem. Warto także usunąć wszystkie słabe pędy. Następnie należy przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia, aby zapewnić jej okres spoczynku. W takich warunkach przechowujemy poinsecję do maja, pamiętając jednocześnie o ograniczeniu podlewania. Po zakończeniu okresu spoczynku przesadzamy roślinę do nowego podłoża i umieszczamy ją w miejscu nasłonecznionym, gdzie temperatura wynosi najlepiej około 18-21°C. Powinniśmy pamiętać, aby nigdy nie dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Wówczas poinsecja może stracić swój urok. Ważne jest jednak, aby nie zalewać rośliny, bo korzenie szybko zaczną gnić. Ze względu na niskie wymagania pokarmowe, roślina ta nie wymaga intensywnego nawożenia do prawidłowego rozwoju. Dodatkowo, gdy umieścimy ją w pomieszczeniu o niskiej wilgotności, warto pamiętać o regularnym rozpylaniu wokół niej mgiełki wodnej. Gwiazda betlejemska to roślina dnia krótkiego, dlatego do zakwitnięcia niezbędne jest skrócenie długości dnia. Od października powinniśmy ją przechowywać w ciemności codziennie, przez 14 godzin, najlepiej przykrytą kartonem, bowiem sztuczne oświetlenie może popsuć naszą pracę. Liczy się tutaj konsekwencja i systematyczność, gdyż proces zaciemniania powinien trwać ok. 8. tygodni. Po tym okresie roślina powinna nam ładnie zakwitnąć.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: