Napisane przez: Renata Kwinta | Kwiecień 13, 2013

Prasa na działkach

Jestem wielką miłośniczką recyklingu. Jeszcze w latach 90. ubiegłego (o mój Boże!) stulecia w niemieckich miastach i wsiach napatrzyłam się na czyściutkie kosze, gdzie osobno zostawiało się ciemne butelki, osobno jasne, papier, plastik… Z kolei w Norwegii (też w ubiegłym stuleciu) zachwyciły mnie automaty do skupu butelek. Ale najbardziej fascynujące było to, że nikomu nie przyszło do głowy mieszać odpadów czy porzucać śmieci w lesie.

Mamy XXI wiek i kraje takie jak Norwegia nie są już dla nas niezwykłym Zachodem. Ale kiedy osiągniemy niektóre standardy zachodniej kultury dbałości o czyste środowisko? Czy to zresztą tylko kultura, czy odpowiednie bicie po kieszeni? Za wyrzucanie byle czego byle gdzie w krajach takich jak Niemcy czy Norwegia grożą duże grzywny, a u naszych zachodnich sąsiadów nikt nie zawaha się zadzwonić na policję i ze szczegółami opowiedzieć o tym, co zrobił lub czego nie zrobił Hans Vogel, albo co się wydarzyło po przyjeździe samochodu o obcym numerze rejestracyjnym. Bynajmniej nie zachęcam do powszechnego donosicielstwa, ale jak  mamy sobie radzić z niechlujstwem i związanymi z im zagrożeniami? Bo to może być groźne. Niedawno policja udaremniła wyrzucenie stłuczki szklanej na brzegu Wisły (http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,13676619,Chcieli_wyrzucic_nad_Wisla_setki_kilogramow_szkla.html). Cwane typki przyjechały nocą TIR-em pełnym szklanych odpadów – bo podobno lamusownia, gdzie można przekazać nietypowe śmieci, była zamknięta. No tak, trudno aby była otwarta w nocy…  Dzieci tych szklarzy tam nie spacerują, oni sami mieszkają gdzie indziej,  więc co im tam – byle zaoszczędzić.

Liczę na to, że najnowsza ustawa „śmieciowa” zmobilizuje Polaków do większej dbałości o środowisko. System sensownej segregacji odpadów musi powstać. Segregujmy – potem niech ktoś odbiera i przetwarza (chyba że przetwarzanie generuje  inne z kolei odpady, ale to już temat na odmienny artykuł). Segregacja – albo ponowne wykorzystanie we własnym zakresie.

Jeden ze sposobów prezentują nam naukowcy z mojej Alma Mater: Monika Mierzwa_Kolo Naukowe2012

Nie mam w tym udziałów, więc to nie jest autopromocja :). Tak więc, jeżeli po długich zimowych wieczorach nagromadziło się komuś dużo gazet, to wzbogaćmy nimi glebę na swoich działkach! Czy to Wyborcza, czy Nasz Dziennik, potnijmy na paski i wkopmy w grządkę. Przecież papier to przede wszystkim przetworzone części roślinne, jak najbardziej biodegradowalne.

Jest jednak pewien problem. Farby drukarskie zawierają metale ciężkie: kadm i ołów – czy nie zdegradujemy naszego otoczenia i nie zatrujemy siebie ani sąsiadów?  To też przebadano. Okazuje się, że gdybyśmy nawozili nasze uprawy, co w dzisiejszych czasach jest przecież normą, to do gleby i roślin dostanie się tyle samo tych metali, co z gazet. Wszystkich przerażonych nawożeniem uspokajam teraz, że nie ma życia bez metali ciężkich, na przykład palacze tytoniu dostarczają ich sobie i otoczeniu znacznie więcej, niż gdyby na okrągło jedli silnie nawożone pomidory czy ziemniaki. Notabene, nasze normy środowiskowe są bardzo restrykcyjne, a jak widać na załączonej powyżej prezentacji, ani nawożenie, ani zastosowanie ścinków gazetowych nie spowodowało ich przekroczenia.

Czy w takim razie można starym Tele Tygodniem podkarmić pomidory? Autorka badań, doktorantka Monika Mierzwa uważa, że dopóki podobne doświadczenia nie zostaną przeprowadzone na tego typu roślinach, papier lepiej zastosować pod trawnik czy rośliny ozdobne. Musimy tylko pamiętać, że taki dodatek lekko zalkalizuje glebę, więc sprawdźmy wymagania naszych roślin co do wartości pH.

Papier gazetowy można też kompostować: http://compost.css.cornell.edu/faq.html#newspaper, albo zrobić zeń gustowne doniczki: http://www.ehow.com/video_1745_create-seed-starting.html.

Pięknej wiosny bez śmieci życzy zespół blogu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: