Napisane przez: Renata Kwinta | 8 marca, 2014

Chmiel jest kobietą!

Nie wiedzieć czemu, właśnie w Dniu Kobiet naszła mnie refleksja, że piwo piją częściej mężczyźni, ale niewiele o nim wiedzą. Czasem na zajęciach pytam studentów, z czego robi się pienisty trunek. Zawsze pierwszy odzywa się jakiś przedstawiciel płci męskiej: z chmielu! Część osób wybucha śmiechem. Z chmielu? – myślę – Oj, niebożę. Nie wypiłbyś takiego płynu. Surowcem do produkcji piwa są ziarna zbóż, w Polsce głównie jęczmienia; w Azji będzie to ryż, a z Niemiec dotarł do nas zwyczaj wyrobu i konsumpcji piwa pszenicznego. Ale chmiel jest ważny, bo dodaje smaku równoważąc słodycz brzeczki.

Wydawać by się mogło, że tak było zawsze, ale pierwsza wzmianka o wykorzystaniu chmielu w piwowarstwie pochodzi dopiero z IX wieku od benedyktyna Adelhara z Korbei, wnuka Karola Młota. Dopiero cztery wieki później chmiel stał się popularnym dodatkiem do złocistego trunku. Wcześniej stosowano różne rośliny, np. powszechnie występujący w krajach o umiarkowanym klimacie uroczy bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea, którego delikatna uroda zawsze mnie zachwyca, czy gorzki, owiany złą sławą piołun Artemisia absinthium.

Glechoma_hederacea_resizeBluszczyk kurdybanek z rodziny jasnotowatych, tak powszechny, że można by pomyśleć o wykorzystaniu go zamiast chmielu     (foto: Algirdas, Litwa)

a

Chmiel jest dwupienny, a więc na innych roślinach tworzą się kwiatostany męskie, na innych żeńskie. Żeńskie przypominają szyszki,   i to właśnie one są surowcem dla przemysłu browarniczego. Jeśli zatem jadąc na przykład przez Lubelszczyznę zobaczymy pole z siatką i charakterystycznymi podporami na których płożą się pędy, będzie to roślinna Manifa stworzona dla późniejszej przyjemności przedstawicieli płci brzydkiej.

a

Hop_uprawaChmiel w uprawie jest bardzo wymagający… (foto: Stefan Stegemann, Niemcy)

HumulusA oto chmielowa „szyszka” – kwiatostan żeński zwany szyszką, choć szyszką nie jest (foto: Lucky Starr, Niemcy)

a

Panowie nie wiedzą jednak, co piją. Chmielowe szyszki zawierają flawonoid 8-prenylnaryngeninę, związek o charakterze estrogenu, a więc hormonu żeńskiego, co wykazano doświadczalnie.

8PN

8-prenylnaryngenina, jeden z flawonoidów zawartych w szyszkach chmielowych (Gareth Chebi; wikipedia.en)

g

Kto wie, na ile „piwne brzuszki” miłośników piwa rosną od narastającego pod wpływem alkoholu apetytu, a na ile przyczyną jest ten właśnie fitoestrogen? Estrogeny są odpowiedzialne za inny pokrój ciała kobiet i mężczyzn, za większą ilość tkanki tłuszczowej. Może zatem piwowarowie powinni byli poprzestać na kurdybanku?

*******************************************************************************************************

Literatura i słowniczek

S. Milligan, J. Kalita, V. Pocock, A. Heyerick, L. De Cooman, H. Rong, D. De Keukeleire. 2002. Oestrogenic activity of the hop phyto-oestrogen, 8-prenylnaringenin. Reproduction 123, 235–242.

Fitoestrogeny – związki pochodzenia roślinnego, wywołujące w organizmie człowieka efekty zbliżone do hormonów żeńskich – estrogenów, i w związku z tym stosowane np. w łagodzeniu objawów i skutków menopauzy. Najbardziej znanymi fitoestrogenami są izoflawony soji: genisteina i daidzeina.

Prozdrowotne działanie kurdybanku: http://rozanski.li/?p=572

Szyszka: kłos zarodnionośny roślin szpilkowych (iglastych). W odróżnieniu od żeńskich „szyszek” chmielu, prawdziwe  szyszki mogą być także męskie, o czym możemy się przekonać wiosną widząc osypujące się od żółtego pyłku szyszki  sosny.

Renata Bączek-Kwinta


Responses

 1. Zdecydowanie chmiel ma wiele cech kobiecych: głuszy bez litości rośliny które wykorzystuje jako swoje podpory, trudno się go pozbyć, a w formie upiwnionej po chwilowej przyjemności zostawia długo trwającą gorycz…

  • Bo potrzebny jest umiar… Jedna roślina nie zagłuszy, jedno piwo nie zaszkodzi.

   • Że jedno piwo nie zaszkodzi to fakt, ale jeden chmiel i jedna kobieta to już jak najbardziej 😉

    A wracając z pola żartów.
    Naprawdę świetny post

   • Dziękujemy :). Niebawem następny.

 2. Jedna uwaga – chmiel po tyczkach się „wspina”. „Płoży” – to wyraz zarezerwowany dla roślin rosnących w płaszczyźnie poziomej. Słownik języka polskiego PWN: płożyć się – o roślinach, ich pędach, łodygach – rosnąć w kierunku poziomym. Pozdrawiam.

  • Dziękuję, słuszna uwaga – chmiel wymaga podpory, aby jego pędy mogły piąć się w górę; jest bowiem pnączem. Ja również pozdrawiam 🙂

 3. […] jednak z tego powodu ani całych zbiorów jabłek, ani nie musimy do piwa zamiast chmielu dodawać kurdybanku, ponieważ od dawna stosuje się hodowlę odpornych na wirusy odmian roślin. To samo dotyczy […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: